Minden, amit tudnod kell a pikelysömörről és szeborreáról!
Tudtad? A népesség mintegy 2-3%-a szenved pikkelysömörtől vagy szeborreától, társadalmi szinten mégis nagyon keveset tudunk ezekről a bőrproblémákról. Hogyan ismered fel az egyiket, és miből következtethetsz a másikra? Ebben a cikkben megmutatjuk!
Miről ismered fel őket?
Pikkelysömör (pszoriázis)
A pikkelysömör egy krónikus autoimmun bőrprobléma, amelyet a bőr felszíni sejtjeinek gyulladása jellemez. Ilyenkor az immunrendszer tévesen támadja a bőr egészséges sejtjeit, ami gyulladást és más elváltozásokat okoz a bőrön. Ezek jellemzően jól körülhatárolt, száraz, megvastagodott, ezüstös pikkelyekkel (keratin) borított hámterületek.
Szeborrea
A szeborrea egy akut állapot, az ekcéma vagy a dermatitisz egy fajtája. A bőrben található faggyúmirigyekből származó olaj túltermelődése okozza. A szeborreás bőr felszíne sárgás, zsíros, valamint gyakran tapasztalhatunk keményebb, fehér lemezkéket, duzzadt, pirosas bőrt és néha égő, viszkető érzést az érintett területen.
Mely testrészeken fordulnak elő?
A legszembetűnőbb különbség a pszoriázis és a szeborrea között az előfordulási helyük.
A szeborrea többnyire csak a fej vagy az arc területén található, bár ritkán a háton vagy mellkason is fellelhető.
A pikkelysömör ezzel ellentétben szinte bárhol megjelenhet a testen, ugyanakkor főként a könyök és a térd részeit érinti.
A fejbőr egy olyan kivételes terület, ahol mindkét bőrprobléma megtalálható. Ilyen esetekben különösen fontos ismerni a pontos diagnózist, hogy mivel is állsz szemben.
Mi erősítheti a panaszokat?
Pszoriázis
Bár a pikkelysömör mögött alapvetően genetikai tényezők állnak, hiszen ez örökletes bőrbetegség, előfordulnak olyan tényezők, amelyek súlyosbítják a panaszokat. Ilyenek lehetnek például:
- bizonyos gyógyszerek (pl. egyes vérnyomáscsökkentők, szemcseppek)
- gyulladásos betegségek
- stresszes életmód
- az időjárás-változás (főleg a hideg hónapok jelentenek veszélyt)
Szeborrea
A szeborrea ismert arról, hogy hullámzó lefolyású bőrprobléma: van, hogy erőteljesen belobban, és van, hogy enyhék vagy egyáltalán nem jelentkeznek panaszok. Ezt nagyban befolyásolhatja:
az adott élethelyzet, stresszes életmód
- a bizonyos tisztítószerek fokozott használata
- a száraz levegő
- a hirtelen történő hormonális változások
- a malassezia nevű, fejbőrön előforduló gombafaj, ami felelős a bőrirritációért és gyulladásért
Hogyan kezeld?
Pszoriázis
Fontos: a pikkelysömör megfelelő odafigyeléssel tünetmentesíthető – ám teljesen sosem múlik el. Érdemes a káros szokásokkal felhagyni (alkoholfogyasztás, dohányzás, vakarózás), valamint odafigyelni a folyamatos hidratálásra, hiszen ez elengedhetetlen a bőrszárazság elkerülése érdekében.
A bőrgyógyász által előírt gyógyszeres kezelés kiegészítésképpen érdemes odafigyelni a bőr mindennapi ápolására. Ismerd meg a pikkelysömörös bőr speciális igényeire kifejlesztett termékcsaládunkat, amely segítséget nyújthat a gyulladt, viszkető bőr panaszainak enyhítésében.
Szeborrea
A bőrgyógyász a panaszok enyhítésére ajánlhat számodra szájon át bevehető tablettát, vagy különböző helyileg alkalmazható készítményeket. Utóbbi esetében ajánlott kerülni a kortizon tartalmú készítmények, ugyanis bár ezek gyors enyhülést hozhatnak, hosszútávon érzékennyé tehetik a bőrt.
Természetes növényi kivonatokat tartalmazó kozmetikumok is nagyban segíthetik a gyógyulási folyamatot, ilyenek például a MEDIFLEUR szeborreás fejbőr mindennapi ápolására kifejlesztett samponjai.
Reméljük, hogy blogcikkünk segített megválaszolni a két bőrproblémával kapcsolatos kérdéseket. Ha van kedved, teszteld a tudásod játékos kvízünkkel és a hasznos tudás mellé még egy kis meglepetést is bezsebelhetsz.
Ne feledd, a cikk elolvasása nem helyettesíti a szakorvosi véleményt! Indokolt esetben mindenképpen keresd fel kezelőorvosod!
A pontos bőrgyógyászati diagnózis mindkét esetben nagyon fontos, ugyanis a két állapot merőben eltérő, speciális odafigyelést igényel - míg egyes gyógyszerek segítenek az egyik bőrproblémán, addig a másikat ronthatják.