Felfekvés – Miért alakul ki, és hogyan ismerjük fel?
A fekvőbetegek ápolása önmagában is megterhelő lehet az ápolók és a hozzátartozók számára, a dekubitusz kialakulása pedig tovább ronthatja a helyzetet, hiszen egy fájdalmas, nehezen gyógyuló elváltozásról van szó. Éppen ezért fontos még időben felfedezni a problémát és megtenni a szükséges óvintézkedéseket a kialakulás, elfajulás ellen.
Mi is az a felfekvés? |
Mivel egy igen „látványos”, feltűnő jelenségről van szó, joggal hihetnénk, hogy a dekubituszt könnyű már a megjelenése első pillanatában azonosítani és a kialakulás okait megszüntetni. Ez azonban sajnos nem mindig igaz, hiszen a rossz vérkeringés és a hosszú fekvés miatt a betegek sokszor nem éreznek fájdalmat az érintett területen, legfeljebb zsibbadó, szúró érzést, és így nem is feltétlenül veszik észre a kezdeti stádiumban lévő dekubituszt. A kisebesedett felület azonban már komoly fájdalmakat okoz, ráadásul folyamatos ellenőrzés és rendszeres tisztítás hiányában könnyen elfertőződhet és az egészséges területekre is kiterjedhet. |
A harmadik stádiumban a fekély a mélyebb bőrrétegekbe hatol, a sebkörnyéki szövetek roncsolódnak. A seben belül váladék képződik, a színe a mélyvöröstől a barnás-kékes elszíneződésen át egészen a feketéig terjedhet, az elhalt szövetek miatt pedig kellemetlen szag is érezhető. A seb felszíni része ráncossá, üszkössé válik. A felfekvés akár 2-3 nap alatt is kialakulhat, és rövid időn belül megjelenhetnek a fájdalmas fekélyek is, éppen ezért nagyon fontos a megelőzés. A páratartalom és a nyirkos környezet megnöveli a dekubitusz kialakulásának esélyét, ezért kulcsfontosságú a fekvőbetegnek nyújtott segítség a tisztálkodásban, a fekhellyel érintkező bőrfelület, valamint az ágy rendszeres tisztán tartása. Amennyire lehet mozgassuk a beteget minél többet, és alkalmazzunk felfekvést megelőző termékeket.
⮞ A felfekvést megelőző termékeket IDE kattintva ismerheted meg! ⮜ |
*A MEDIFLEUR termékek kozmetikumok. |